2016'da Vizyona Girmiş ve Girecek Olan Efsane Filmler

by

2016 yılının sinema sektörü için unutulmaz yıllardan biri olacağını geride bıraktığımız 3 ayda iyice anlamış olduk. Bu sene, Türk sineması da dahil olmak üzere, tüm dünyada oldukça yankı uyandıracağı düşünülen filmler vizyona girecek. Aktüelsinema ailesi olarak bu yıl kaçırmamanız gereken filmleri sizin için yakından inceledik.

(Filmler hakkında detaylı bilgiye ve filmlerin fragmanlarına yazı içerisindeki linklerden ulaşabilirsiniz.)

Öncelikle şu zamana kadar vizyona giren filmlerden başlamak gerekirse listenin başına yazmamız gereken film Deadpool olur. Her ne kadar bir süper kahraman filmi olsa da alıştığımız kahramanlardan biraz farklı bir karakter Deadpool. Mizah öğelerinin sıkça ve oldukça başarılı bir şekilde işlendiği film Amerika’da vizyona girdiği ilk hafta sonu 135 milyon dolar gibi tarihi bir hasılat elde etmeyi başardı. Eğer Deadpool’ u henüz izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.

Bu yılın ses getirecek olan bir diğer yapımı ise Batman v Superman. Tüm dünyada büyük bir heyecan ile beklenen film vizyona gireli henüz çok olmadı. Film tüm dünyada 424.1 milyon dolar hasılat ile en yüksek süper kahraman filmi açılış rekorunu kırdı.Fakat bu hasılat sizi yanıltmasın. Büyük beklentiler ile sinemaya giden seyircilerin bir kısmı, filmin beklentinin altında kaldığı düşüncesinde. Yine de film 2016′ nın izlenmesi gereken filmleri arasında.

Tarzımızı biraz değiştirecek olursak ekip olarak izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz 2 özel film daha var; Spotlight ve Danimarkalı Kız. İddialı konusu ile dikkat çeken Spotlight başarısını En İyi Film dalında aldığı Oscar Ödülü ile zaten kanıtlamış oldu. Danimarkalı Kız ise kesinlikle bu senenin kaçırılmaması gereken filmlerinden. Eddie Redmayne ve Alicia Vikander’ in hakkını vermek lazım. Neredeyse her ay yeni bir süper kahraman filmine merhaba diyeceğimiz 2016 yılında bu iki filmi izlemeden geçmemelisiniz. Unutmamak lazım; eğer bir Leonardo di Caprio hayranı iseniz Diriliş tam sizlik bir film. Oyuncunun performansı ile yıldızlaştığı film zaten Oscar ile de taçlanmış oldu.

Bugüne kadar vizyona girmiş olan Türk filmlerinin toplam seyirci sayılarına bakacak olursak başrollerde Burak Özçivit, Murat Boz ve Aslı Enver ‘in yer aldığı Kardeşim Benim, BKM Güldür Güldür ekibinin hazırladığı Dedemin Fişi ve Şahan Gökbakar’ ın yeni filmi Osman Pazarlama ön plana çıkıyor. Bu filmlerin beğeneni olduğu kadar beğenmeyeni de çok. Fakat kendi kararınızı verebilmek için filmleri izlemelisiniz.

Gelelim henüz vizyona girmemiş olan filmlere. 2016 genel olarak Süper Kahramanların yılı olacak gibi. Bu sene bu tarzda oldukça fazla film vizyona girecek. Bu filmlerin ilki Kaptan Amerika: İç Savaş. Kaptan Amerika ve Iron Man önderliğindeki, süper kahramanlardan oluşan ekiplerin maceralarını konu eden filmin yapımcıları oldukça iddialı. Özellikle kadrosundaki yıldız isimler ile ön plana çıkan film, şu an için en çok beklenen filmler listesinde en üst sırada.

Listenin bir diğer popüler filmi ise X-Men: Apocalypse. Sevilen serinin devam filminde de seyircileri oldukça büyük bir macera bekliyor. Tabi bu filmin de müthiş oyuncu kadrosunu gözardı etmemek lazım.

Bu kadar macera ve aksiyon filmlerinden sonra biraz tarzımızı değiştirip özellikle genç yaştaki seyircilerin dört gözle beklediği bir filmden bahsedelim; Kayıp Balık Dori. Tüm dünyada fenomen haline gelen Kayıp Balık Nemo’ nun devamı niteliğinde olan bu film, aslında her yaştan insan tarafından merakla bekleniyor. Nemo’ nun yakın arkadaşı Dori’ nin hikayesinin anlatıldığı film vizyona girdiğinde oldukça büyük bir ilgi görecek gibi.

Bu sene vizyona girecek bir diğer animasyon filmi ise Buz Devri 5. Gelmiş geçmiş en başarılı animasyon filmleri arasında gösterilen Buz Devri serisi uzun bir aradan sonra sinemaya dönüyor. Dünya dar gelince evrene açılan sevimli kahramanlarımızın maceraları yine seyircisini tatmin edecek gibi.

Başka bir tarzda beklenen film ise baş rolde Tom Hanks’ in yer aldığı Cehennem. Dan Brown ‘un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film gerilim ve gizem tarzında başarılı bir örnek olacak gibi.

2014’te çıkan ilk filmi ile bekleneni veremeyen Ninja Kaplumbağalar’ın yapımcıları bu sene vizyona girecek olan devam filmi Ninja Kaplumbağalar 2: Gölgelerin İçinden filmi ile ilgili oldukça iddialı. Hepimizin gönlünde ayrı bir yere sahip bu sevimli kahramanların nasıl bir gişe elde edeceği ise merak konusu.

Bu senenin süper kahramanların senesi olduğunu söylemiştik. Bahsetmemiz gereken bir diğer film de İntihar Timi. Dc Comics’ in en azılı kötülerini bir araya getiren film, kadrosundaki yıldız isimlerle de oldukça dikkat çekici. Hükümet tarafından bir araya getirilen ve intihar saldırısı görevi verilen ekibin neler yapacağı merak edilirken, film yayınlanan fragmanı ile büyük beğeni topladı. 2016 senesi için bir kenara not alınması gereken filmlerden biri.

Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması bu senenin iddialı yapımları arasında. Tüm dünyada fenomen haline gelen oyun World of Warcraft’ ın sinema uyarlaması olan film özellikle oyun tutkunları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Oyunun hayranları yeni bir efsanenin doğacağını iddia etse de bunun doğruluğunu gişe hasılatlarından sonra göreceğiz.

2016′ ya genel olarak bakacak olursak süper kahraman filmlerine fazlasıyla doyacağımız kesin. Yazıda belirttiklerimiz dışında Dr. Strange, Assassins’s Creed, Gambit, Star Trek ve daha bir çok iddialı yapım sinemaseverlerle buluşacak. Kısacası bu sene sinema tarihinin başarılı yıllarından biri olacak gibi görünüyor.