IMDb Listesinin Zirvesinde Yer Alan Filmler

by

Tüm dünyada en çok takip edilen sinema sitesi olan IMDb ‘nin zirvesinde yer alan filmler pek kolay değişmiyor. Yani, bu listede yer almak oldukça zor aslında. Sinema tarihine damga vuran, birbirinden etkileyici başyapıtların yer aldığı bu listedeki filmleri sizin için daha yakından inceledik. Eğer bu filmlerden hala izlemediğiniz varsa şüphesiz çok şey kaçırmışsınız demektir.

1- Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption – 1994

IMDb Puanı: 9.2

Yönetmen: Frank Darabont

Başroller: Tim Robbins, Morgan Freeman

Tür: Suç, Dram

Konu: Karısını ve karısının sevgilisi öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan başarılı ve genç bankacı Andy, işkence, tecavüz ve daha bir çok olayın yaşandığı Shawshank hapishanesine gönderilir. Andy’ nin hayata karşı iyimser tutumu ve davranışları zaman içerisinde tüm mahkumları etkisi altına alacaktır. Parmaklıklar ardında Andy’ nin en büyük destekçisi ise Red isimli mahkum olacaktır.

2- Baba – The Godfather – 1972 & 3- Baba 2 – The Godfather 2 – 1974

(Baba)

IMDb Puanı : 9.2

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Başroller: Marlon Brando, Al Pacino

Tür: Suç, Dram

Konusu: Sicilya’dan Amerika’ya göç eden Corleone ailesinin, Amerika’ nın en korkulan, en acımasız mafyası haline gelmesini konu alan film, üzerinden geçen zamana rağmen hala bir fenomen. Çıktığı zamanlarda kazandığı ödüller de filmin başarısının bir diğer göstergesi.

(Baba 2)

IMDb Puanı : 9.0

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Başroller: Al Pacino, Robert de Niro

Tür: Suç, Dram

Konusu: 1917 yılında Amerika’ya yeni gelen, Genç Vito Corleone’nun yükselişini konu alan film 6 Oscar kazanmıştır. Kimi sinema eleştirmenlerine göre ilk filmden çok daha iyi olduğu iddia edilen film, listede bir adım geride kalmış durumda.

4- Kara Şövalye – The Dark Knight – 2008

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: Christopher Nolan

Başroller: Christian Bale, Heath Ledger

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Konusu: Teğmen Jim ve Bölge Savcısı Harvey ile Gotham şehrinin sokaklarını kötülüklerden temizlemek için çabalayan Batman’ in bu seferki düşmanı çok daha sert olacaktır. Batman ile kıvrak zekası ile bilinen Joker’in savaşını konu alan film süper kahraman filmleri arasında en üst sırada yer alan filmdir.

5- Schindler’in Listesi – Schindler’s List – 1993

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: Steven Spielberg

Başroller: Liam Neeson, Ben Kingsley

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Konusu: Gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanan filmde, 2. Dünya Savaşı sırasında, Polonya’ da bir fabrika kuran ve bu fabrikada sadece yahudileri çalıştıran, bir Alman olan Oskar Schindler’ ın o yahudileri Nazilerden kurtarması anlatılıyor. Özellikle kırmızı ceketli kız imgesi ile hatırlanan film, tüm zamanların fenomen filmlerinden biridir.

6- 12 Kızgın Adam – 12 Angry Men – 1957

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: Sidney Lumet

Başroller: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

Tür: Suç, Dram

Konusu: Genç bir adam, babasını öldürmekle suçlanmaktadır ve tüm kanıtlar onun aleyhinedir. Karar zamanı geldiğinde 12 kişilik jüriden sadece 8 numaralı jüri, gencin suçsuz olduğunu savunmaktadır. Bir odaya toplanan jüri üyeleri 8 numaralı jürinin fikrini değiştirmeye çalışır, fakat O kolay kolay pes etmeyecektir. Tek bir odada, sadece konuşmalar üzerinden devam eden film, oldukça farklı tarzı ile büyük ses getirmiştir.

7- Ucuz Roman – Pulp Fiction – 1994

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: Quentin Tarantino

Başroller: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Tim Roth

Tür: Suç, Dram

Konusu: İki suikastçi, bir mafta babasının genç ve güzel eşi, soyguncu bir çift ve bir boksörün tesadüf eseri kesişen yollarını konu alan film, usta oyunculardan oluşan kadrosu ile dikkat çekerken, çıktığı zamanlarda kazandığı ödüller ile de başarısını kanıtlamıştır.

8- Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – The Lord of the Rings: The Return of the King – 2003

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: Peter Jackson

Başroller: Elijah Wood, Orlando Bloom, Ian McKellen, Sean Astin

Tür: Macera, Dram, Fantastik

Konusu: Fantastik film denilince akla ilk gelen film olan Yüzüklerin Efendisi serisinde, 19 güç yüzüğüne de hükmetme gücüne sahip Tek Yüzük uğrunda verilen mücadele anlatılıyor. Tüm dünyada gelmiş geçmiş en iyi seriler arasında yer alan film, J.R.R. Tolkien ‘in aynı adlı romandan beyaz perdeye uyarlanmıştır. 3 seriden oluşan serinin son filmi olan Kralın Dönüşü 11 dalda Oscar kazanmıştır.

9- İyi, Kötü ve Çirkin – Il buono, il brutto, il cattivo – 1966

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: Sergio Leone

Başroller: Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef

Tür: Westerm

Konusu: Bir mezarlıkta gömülü olan altınların peşinde olan 3 adamın macerasını konu alan, Western türünde oldukça başarılı bir filmdir.

10- Dövüş Kulübü – Fight Club – 1999 

IMDb puanı: 8.9

Yönetmen: David Fincher

Başroller: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Tür: Dram

Konusu: Uyku sorunları çeken bir genç olan Jack, sorunlarından kurtulmak için katıldığı grup terapisinde hayatını değiştirecek 2 insan olan Marla ve Tyler Durden ile tanışır. Jack, Tyler sayesinde Dövüş Kulübüne dahil olacaktır. Brad Pitt denilince akla gelen ilk film olan Dövüş Kulübü, eskimeyen filmlerden biridir.